28 Şubat 2016 Pazar

Sapık 1960Filmi izlemeden okumamanız rica olunur.
Sürpriz bozan bir yazı. Bu haftasonunu Rivrivle film izleyerek geçirmeye karar verdik. Seçtiğimiz film tabiki daha önce de belirttiğim korku filmi listemdeki filmlerden biri olan 'Sapık' filmiydi.


Yönetmen:Alfred Hitchock

1960 ların filmi olan Sapık kesinlikle usta bir yönetmenin elinden çıkmış dedirtti. Her sahne hakkında yorum yapmayı ve her sahnesiyle merak uyandırmayı başarmıştı. 

Gerilimin efendisi(Master of suspense) olarak anılan Hitchock'un, bu filminde izleyici son sahneye kadar 'şimdi ne olacak?' diye sorduruyor.

Oyuncuları ise dönemine göre oldukça başarılı. Norman Bates rolündeki Anthony Perkins.
Marion Crane rolündeki  Janet Leigh.
Kız kardeş Lila Crane- Vera miles.
gibi güzelliklerinin yanında oyunculuklarıylada hayran bırakıyorlar.

Sinemaseverlerinde bildiği üzere gerilim ve korku filmlerinin vazgeçilemezi olan duş sahnesi bu filmdede mevcut.

Filmin geneli açısından önemli bir yer tutan kuş figürü ve diğer küçük ama dikkat çekici detaylarla özene bezene işlenmiş.
özet olarak bahsetmek gerekirse;

Norman saplantılı bir gençtir. Annesi başka bir adama aşık olduktan sonra ona daha az ilgi gösterdiği ve artık onu terkettiğine inanarak annesini öldürür. Sonrasında gelen derin vicdan azabı sebebiylede kişilik problemi yaşamaya başlar. İkinci kişiliği olarak annesini yaşayarak vicdan azabından kurtulmayı hedefler. Annesine karşı duyduğu bastırılamaz kıskançlığı ikinci kişilik olarak annesininde yaşayacağını düşünerek ilgi duyduğu kadınları öldürür.
Bunu yaparkende annesi kılığına girer.
Filmin sonunda aslında Normanın anne karakterine büründükten sonra girdiği kıskançlık sebebiyle iki kızı daha öldürdüğünü öğreniyoruz.


İlk sahnesinden son sahnesine kadar kesinlikle muhteşem kurgulanmış bir film. Keyif alıp gerileceğiniz harika bir başyapıt.

iyi seyirler dostlarım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder